TORPADO, ESPERIA & LEGNANO JALGRATTAD!
Tehniline tugi:
Tel. 50 51 209
ESIRATTA KINNITAMINE
Esiratta kinnitamiseks tuleb esmalt vabastada esipidur. Selleks tuleb vajutada pidurihoovad kokku ning vabastada tross. Vajutada tuleb pidurihoobasid, mitte pidurilinki, millest toimub pidurdamine. Seejärel on võimalik paigaldada esiratas ning kinnitada eksentrikuga.
Eksentrik on esiratta kinnitamiseks, mis tuleb panna läbi esiratta võllis oleva ava ning paigaldada teise otsa eksentriku mutter.
Kinnitamiseks tuleb keerata eksentriku mutter raami vastu ning seejärel u.2-3 pööret tagasi ja seejärel pingutada eksentrik. Pingutamine toimub käega vajutades eksentriku hooba esiratta poole ning selleks ei tohi kasutada haamrit.
Seejärel tuleb kinnitada esipidur.
Alati kui alustate sõitu kontrollige esiratta kinnitus.
PIDURITE REGULEERIMINE
Selleks, et piduriklotsid oleksid jooksu suhtes keskel ning pidurdamine ühtlane, tuleb vajadusel pidureid reguleerida.
Reguleerimiskruvid asuvad piduri kinnituspoldi kõrval risti raamiga.
Kui piduriklotsi on vaja jooksule lähemale, tuleb reguleerimiskruvi keerata päripäeva.
Kui piduriklotsi on vaja jooksust eemale, tuleb reguleerimiskruvi keerata vastupäeva.
Eelpool kirjeldatud viisil toimub piduriklotside jooksu suhtes tsentrisse reguleerimine.
PEDAALIDE KINNITAMINE
Pedaalide kinnitamisel on oluline jälgida, et parempoolse tähistusega pedaal (R) kinnitatakse parema vända külge ning vaskpoolse tähistusega pedaal (L) vasaku vända külge.Tähis asub pedaali keermepoolses otsas.Vasak pedaal kinnitub vända külge vasakpoolse keermega st. kinnitamiseks tuleb keerata vastupäeva.Parempoolne pedaal kinnitub vända külge parempoolse keermega st. kinnitamiseks tuleb keerata päripäeva. Mõningate rataste puhul tuleb kasutada tavapärasest õhemaid võtmeid, kuna pedaali ja vända vahe on kitsas.
JALGRATTA LENKSU KINNITAMINE
Jalgratta kasutamine ja hooldamine
Jalgrattaga sõitma minnes soovitame alati kontrollida lenksu (juhtraua) ja esijooksu kinnitust ning veenduda, et need on korrektselt kinnitatud. Lisaks kasutage alati jalgratta kiivrit.
Sõites jalgrattaga liikluses, tuleb kindlasti täita liikluseeskirju ning arvestada sellega, et jalgrattal liikleja on nõrgem osapool.
Käiguvalik jalgrattal sõites peaks olema selline, et väntamise pöörete sagedus jääks vahemikku 50-70 pööret/minutis. Selliselt sõites on liikumine kõige ökonoomsem.
Kui jalgrattal on ees 2 või 3 hammasratast, siis käiguvalik peaks olema alljärgnev:
Kasutades eest suurimat hammasratast, siis peaks kasutama taga parempoolseid kolme hammasratast.
Kasutades eest keskmist hammasratast, siis peaks kasutama taga samuti keskmisi hammasrattaid.
Kasutades eest väikseimat hammasratast, siis peaks kasutama taga kolme vasakpoolset hammasratast.
Selliselt sõites ei jookse kett hammasratastel nurga alla ning tagab parima võimaliku ülekande. Vaata allolevat skeemi:
Pidurdades peaks kasutama mõlemat pidurit (esimest ja tagumist), mis tagab efektiivse pidurduse. Samas tuleb olla esimest pidurit vajutades ettevaatlik, et see ei blokeeriks esiratast. Järsult esipidurit vajutades võite kaotada jalgratta üle kontrolli ja kukkuda.
Jalgratta hooldamine
Kui olete soetanud uue jalgratta, siis peale esimese 200-400 km läbimist või 2 kuu jooksul soovitame vajadusel pöörduda lähimasse rattaremondi töökotta, kus pingutatakse või reguleeritakse jalgratta komponente. Käikude ja pidurite reguleerimine, kodarate pingutamine, piduritrosside pingutamine, laagrite reguleerimine jne. on tavapärane hooldusprotseduur, mida tuleb uue ratta puhul teha ning edaspidi vähemalt 1 kord aastas.
Sõltuvalt kasutustingimustest on soovitav kasutajal perioodiliselt puhastada jalgratast ning ketti ja hammasrattaid. Selle vajadus selgub visuaalsel vaatlusel ning see tagab jalgrattale pika eluea. Peale keti puhastamist, tuleb see uuesti õlitada jalgratta ketiõliga.
Hooldse vajadus sõltub kasutustingimustest. Kui jalgrattaga sõidetakse mudas ja liivas, siis vajab jalgratast puhastamist peale igat sõitu. Kui sõidetakse asfaldil ja kuiva ilmaga, siis hooldusvajadus on oluliselt väiksem.
Kindlasti tuleks jalgratas hooldada vähemal 1 kord aastas ning soovitavalt sügisel, kui ratast enam ei kasutata. Kui jalgratast kasutatakse igapäevaselt, näiteks tööle sõiduks või treeninguks, on hoolduse vajadus oluliselt tihedam ning sõltub läbisõidust ja kasutustingimustest.
Altan Team teostab jalgrataste hooldust ning Torpado jalgrataste garantiiremonti aadressil Reti tee 11, Peetri.
Soovime kõigile jalgratturitele turvalist ja nauditavat liiklemist!