Milline jalgratas valida?

Igaüks kes hakkab jalgratast ostma, peaks endale selle küsimuse esitama. Püüame anda siinkohal Sulle omapoolsed soovitused, et oleks lihtsam teha õige valik.

Linnaratas

Selle jalgratta võiksid valida, kui soovid lihtsalt nautida aegajalt rattasõitu ja ei soovi kasutada ratast treeningeesmärgil. Linnaratas sobib ka suurepäraselt transpordivahendiks, näiteks tööle, kooli või poodi sõitmiseks.
Linnarattal on sõiduasend  loomulik istumisasend ning lenksu kõrgust saab mitmes suunas reguleerida. Lisaks on ka sadul oluliselt laiem ja pehmem. See kõik tagab mugava sõiduasendi. Tavapäraselt on linnaratas varustatud tulede, porilaudade ja pakiraamiga. Mõned linnarattad on varustatud ka esiamordiga, mis võimaldab mugava sõidu ka kruusateedel. Ainus koht, kus linnarattaga ei saa mugavalt sõita on pehme pinnas (näiteks liiv) ning tehniline metsarada.

 

Hübriidratas

Oleme selle jalgratta tüübi liigitanud linnarataste alla. Samas ei ole see päris linnaratas ega ka maastikuratas. Seetõttu on selle enamlevinud nimetuseks hübriidratas. Selle jalgratta võiksid valida, kui soovid ratast kasutada ka kerge treeningu eesmärgil. Samas on see jalgratas kõige sobivam ka matkamiseks. Hübriidratta sõiduasend on sportlikum, nii nagu maastikurattal. Hübriidratta jooksud ja rehvid on samas mõõdus mis linnaratastel. Samas on käike 21 või enam ning see tagab sõidu ka üsna rasketes oludes.
Torpado mudelivalikust soovitame T830, T831 Sportage.

Maastikuratas

Maastikuratta võiksid valida, kui sõidad palju metsaradadel või soovid kasutada jalgratast treeningeesmärgil. Maastikuratas ei välista ühtki teeolu ning sellega saab sõita kõikjal (sõltub vaid sõitja oskustest). Kindlasti peaksid arvestama, et sellel rattatüübil on sportlik sõiduasend. Maastikurattaid on väga erinevas hinnaklassis ning sõltuvalt eesmärgist peaks valima sobiva mudeli.

Järgmine küsimus on kas valida 29” või  27,5” või 26” jalgratas. Need numbrid tähendavad ratta läbimõõtu.

26” või 27,5″ maastikuratta võiks osta lapsele, kellele 24” on väikseks jäänud. Selles mõõdus rattaid on ka naiste raamiga. Torpado valikus T590, T591 Storm ja T596 EarthT796 Eris
27,5” jalgratta peaksid valima lühemat kasvu sõitjad (näiteks naisterahvad kelle pikkus on kuni 170cm) või need kes sõidavad palju väga tehnilisel rajal. 29” ratta raam ja jooksud on oluliselt suuremad ning seetõttu on juhitavus lühemat kasvu sõitja jaoks keerulisem.
29” jalgratas on tänaseks kindlalt esimene valik neile, kes on maastikusõidu fännid. Suurema läbimõõduga ratas ületab takistusi oluliselt paremini ning sellega kaasnevad suuremad kiirused. Kui soovid  osa võtta ka võistlustest, siis Torpado võistlusrataste valik on väga suur. Võistlusrataste hinnad algavad 519€ Uranus ning carbon raamil rataste hinnad algavad 1490€ Ribot N. Maastikurattaga saab sõita kõigil teeliikidel (kruus, asfalt, pinnastee, metsarada).

Lasteratas

Tagamaks lapsele ohutu jalgrattasõidu on äärmiselt oluline valida õiges suuruses jalgratas. Lisaks peaks kindlasti vaatama, et ratas oleks käsipiduritega, kuna enamus kvaliteetrataste tootjatel on jalgrattad käsipiduritega. Hilisem ümberharjumine jalgpidurilt käsipidurile on äärmiselt ohtlik ning aeganõudev. Äkkpidurdamise korral, kui laps ei ole harjutud käsipiduriga pidurdama, siis väntab ta lihtsalt tagurpidi ning pidurdamist ei toimu ja olukord võib lõppeda traagiliselt. Seetõttu soovitame lapsele kindlasti valida käsipiduritega ratas, et oleks tagatud ohutu rattasõit ka tulevikus.

Anname siinkohal soovituse jalgratta suuuruse valiku osas, mis sõltub eelkõige lapse pikkusest. Suurus tollides tähendab jalgratta ratta läbimõõtu.

12” jalgratas sobib lapsele vanuses 2-3 aastat
16” sobib vanusele 4-5 aastat ning pikkusele 105-120cm
20” sobib vanusele 5-7 aastat ning pikkusele 115-135cm
24” sobib vanusele 7-11 aastat ning pikkusele 130-150cm
26” pikkus alates 140cm, siis valida raami kõrgus 38cm. Meeste raamiga jalgratas T590 Storm , T770 Jupiter ning naiste raamiga T591 Storm ja T596 Earth. Pikkusele alates 150cm soovitame juba valida vastav täiskasvanute jalgratas.

 

Elektriratas

Elektriratta peaksid valima, kui soovid sõita pikemaid vahemaid, kuid ei soovi ülemäära palju pingutada. Elektrirattaga ei pea muretsema kas tuul on vastu või mitte, sest mootor tagab lihtsa edasiliikumise nii tuulise ilmaga, kui ka mäkke sõites. Samas saad olla ikkagi füüsiliselt aktiivne ning nautida liikumist vabas õhus. Elektrirataste valikus on nii maastiku, linna kui ka kokkupandavad jalgrattad.

Elektritõukerattad

Elektritõukeratta peaksid valima, kui soovid sõita igapäevaselt tööle või kooli ning selle teekonna saad läbida enamuses kergliiklusteel. Elektrtõukeratast on ka väga mugav kõikjale kaasa võtta, kuna see käib väga lihtsalt kokku. Lisaks on sellega suurepärane lihtsalt ringi sõita või poes käia. Elektritõukerattal peaksid vaatama ratta läbimõõtu ja aku mahtuvust, mis määrab sõiduulatuse ning teisi mugavusvarustusi. Kui soovid läbida pikemaid distantse, siis peaks kindlasti olema elektritõukeratas varustatud amordiga ning soovitavalt ka pumbatavate rehvidega. Lisaks peaks olema püsikiirushoidik ning tuled. Kui valite erinevate müüjate vahel, siis uurige ka järelteeninduse võimalusi ja varuosade saadavust.