Milline jalgratas valida?

Igaüks kes hakkab jalgratast ostma, peaks endale selle küsimuse esitama. Püüame anda siinkohal Sulle omapoolsed soovitused, et oleks lihtsam teha õige valik.

Linnaratas

Linnaratta võiksid valida, kui soovid lihtsalt nautida aegajalt rattasõitu ja ei soovi kasutada ratast treeningeesmärgil. Linnaratas sobib ka suurepäraselt transpordivahendiks näiteks tööle, kooli või poodi sõitmiseks.
Linnarattal on sõiduasend  loomulik istumisasend ning lenksu kõrgust saab mitmes suunas reguleerida. Lisaks on ka sadul oluliselt laiem ja pehmem. See kõik tagab mugava sõiduasendi. Tavapäraselt on linnaratas varustatud tulede, porilaudade, tugijala ja pakiraamiga. Mõned linnarattad on varustatud ka esiamordiga, mis võimaldab mugavalt sõita ka kruusateedel. Ainus koht, kus linnarattaga ei saa mugavalt sõita, on pehme pinnas (näiteks liiv) ning tehniline metsarada.

 

Maastikuratas

Maastikuratta võiksid valida, kui sõidad palju metsaradadel või soovid kasutada jalgratast treeningeesmärgil. Maastikuratas ei välista ühtki teeolu ning sellega saab sõita kõikjal (sõltub vaid sõitja oskustest). Kindlasti peaksid arvestama, et sellel rattatüübil on sportlik sõiduasend. Maastikurattaid on väga erinevas hinnaklassis ning sõltuvalt eesmärgist peaks valima sobiva mudeli.

Järgmine küsimus on kas valida 29” või  27,5” või 26” jalgratas. Need numbrid tähendavad ratta läbimõõtu.

26” või 27,5″ maastikuratta võiks osta lapsele, kellele 24” on väikseks jäänud. Selles mõõdus rattaid on ka naiste raamiga.
27,5” jalgratta peaksid valima lühemat kasvu sõitjad (näiteks naisterahvad kelle pikkus on kuni 170cm) või need kes sõidavad palju väga tehnilisel rajal. 29” ratta raam ja jooksud on oluliselt suuremad ning seetõttu on juhitavus lühemat kasvu sõitja jaoks keerulisem.
29” jalgratas on tänaseks kindlalt esimene valik neile, kes on maastikusõidu fännid. Suurema läbimõõduga ratas ületab takistusi oluliselt paremini ning sellega kaasnevad suuremad kiirused. Maastikurattaga saab sõita kõigil teeliikidel (kruus, asfalt, pinnastee, metsarada).

Lasteratas

Tagamaks lapsele ohutu jalgrattasõidu on äärmiselt oluline valida õiges suuruses jalgratas. Lisaks peaks kindlasti vaatama, et ratas oleks käsipiduritega, kuna enamus kvaliteetrataste tootjatel on jalgrattad käsipiduritega. Hilisem ümberharjumine jalgpidurilt käsipidurile on äärmiselt ohtlik ning aeganõudev. Äkkpidurdamise korral, kui laps ei ole harjutud käsipiduriga pidurdama, siis väntab ta lihtsalt tagurpidi ning pidurdamist ei toimu ja olukord võib lõppeda traagiliselt. Seetõttu soovitame lapsele kindlasti valida käsipiduritega ratas, et oleks tagatud ohutu rattasõit ka tulevikus. Vaata lisaks: Milline jalgratas lapsele valida?

Anname siinkohal soovituse jalgratta suuuruse valiku osas, mis sõltub eelkõige lapse pikkusest. Suurus tollides tähendab jalgratta ratta läbimõõtu.

12” jalgratas sobib lapsele vanuses 2-3 aastat
16” sobib vanusele 4-5 aastat ning pikkusele 105-120cm
20” sobib vanusele 5-7 aastat ning pikkusele 115-135cm
24” sobib vanusele 7-11 aastat ning pikkusele 130-150cm
26” – 29″ jalgratas pikkus alates 140cm,

 

Elektriratas

Elektriratta peaksid valima, kui soovid sõita pikemaid vahemaid, kuid ei soovi ülemäära palju pingutada. Elektrirattaga ei pea muretsema kas tuul on vastu või mitte, sest mootor tagab lihtsa edasiliikumise nii tuulise ilmaga, kui ka mäkke sõites. Samas saad olla ikkagi füüsiliselt aktiivne ning nautida liikumist vabas õhus. Elektrirataste valikus on nii maastiku, linna kui ka kokkupandavad jalgrattad. Vaata siit: Milline elektriratas valida?

Elektritõukerattad

Elektritõukeratta peaksid valima, kui soovid sõita igapäevaselt tööle või kooli ning selle teekonna saad läbida enamuses kergliiklusteel. Elektrtõukeratast on ka väga mugav kõikjale kaasa võtta, kuna see käib väga lihtsalt kokku. Lisaks on sellega suurepärane lihtsalt ringi sõita või poes käia. Elektritõukerattal peaksid vaatama ratta läbimõõtu ja aku mahtuvust. Aku mahutavus määrab sõiduulatuse.  Kui soovid läbida pikemaid distantse, siis peaks kindlasti olema elektritõukeratas varustatud amordiga ning soovitavalt ka pumbatavate rehvidega. Lisaks peaks olema püsikiirushoidik ning tuled. Kui sõidad ka kehvemal teel, siis vali kindlasti elektritõuks, millel on ees ja taga amordid. Osta elektritõuks müüjalt, kes pakub ka müügijärgset teenindust ning varuosi. Altan Team pakub kõigile meie müüdavatele elektritõuksidele varuosi ning järelteenindust.