Jalgrattad mis pakuvad liikumisest rõõmu

Jalgrattad mis pakuvad liikumisest rõõmu

Selleks et tunda maksimaalset rahulolu jalgrattasõidust tuleks enne ostu kindlasti läbi kaaluda erinevad jalgrattatüübid ning valida omale sobilik. Püüame anda siinkohal Sulle omapoolsed soovitused, et oleks lihtsam teha õige valik.

 

Linnaratas

Soovite lihtsalt nautida aegajalt rattasõitu ning ei soovi kasutada ratast treeningeesmärgil või soovite suvel ratast kasutada transpordivahendina, näiteks tööle sõitmiseks.
Linnarattal on sõiduasend  loomulik istumisasend ning lenksu kõrgust saab samuti mitmes suunas reguleerida. See rattatüüp tagab mugava sõiduasendi ning sadul on ka laiem ja pehmem. Lisaks on ratas varustatud tulede, porilaudade ja pakiraamiga. Lihtne vajadusel kasvõi poodi sõita või siis piknikule minna. Mõned linnarattad on varustatud ka esiamordiga. Sellise peaksite valima siis, kui sõidate üsna palju ka kruusateedel. Linnaratas võimaldab edukalt sõita ka kruusateedel. Ainus koht, kus linnaratas ei sobi on pehme pinnas ning tehniline metsarada.

Hübriidratas

Oleme selle jalgratta tüübi liigitanud linnarataste alla. Samas ei ole see päris linnaratas ega ka maastikuratas. Seetõttu on selle enamlevinud nimetuseks hübriidratas. Selle ratta võiksite valida, kui soovite ratast kasutada ka kerge treeningu eesmärgil. Samas on see jalgratas kõige sobivam ka matkamiseks. Hübriidratta sõiduasend on sportlikum, nii nagu maastikurattal. Jooksud on all aga linnaratta mõõtu ning ka rehvid on samad, mis linnaratastel. Samas on üldiselt käike 21 või enam ning saab sõita üsna rasketes oludes.
Torpado mudelivalikust soovitame T830, T831 Sportage.

Maastikuratas

Sõidate palju metsaradadel, kus on juurikad ja suhteliselt tehnilised rajad. Maastikuratas ei välista ühtki teeolu ning sellega saab sõita kõikjal (sõltub vaid sõitja oskustest). Maastikuratas sobib ka hästi treeninguteks, kuna sõiduasend on sportlikum. Maastikurattaid on väga erinevas hinnaklassis ning sõltuvalt eesmärgist peaks valima sobiva. Kui soovite  osa võtta ka võistlustest, siis peaks Torpado ratastest valima mudeli Saturn, Mercury, Uranus või Ribot. Järgmine küsimus on kas valida 29” või  27,5” või 26” jalgratas. Need numbrid tähendavad ratta läbimõõtu.
26” maastikuratta võiks osta lapsele kellele 24” on väikseks jäänud ning vajalik nüüd osta täiskasvanu jalgratas. 26” jalgratas sobib ka kõigile neile kellele lihtsalt meeldib maastikuratta tüüp. Selles mõõdus rattaid on ka naiste raamiga. Torpado valikus T590, T591 Storm ja T596 Earth.
27,5” jalgratta peaksid valima lühemat kasvu sõitjad (näiteks naisterahvad kelle pikkus on 160-175cm) või need kes sõidavad palju väga tehnilisel rajal. 29” ratta raam ja jooksud on oluliselt suuremad ning seetõttu on juhitavus lühemat kasvu sõitja jaoks keerulisem.
29” jalgratas on tänaseks kindlalt esimene valik neile, kes on maastikusõidu fännid. Suurema läbimõõduga ratas ületab takistusi oluliselt paremini ning sellega kaasnevad suuremad kiirused. Samas saab sellega edukalt sõita kõigil teeliikidel (kruus, asfald, pinnastee, metsarajad).

Lasteratas

Tagamaks lapsele ohutu jalgrattasõidu on äärmiselt oluline valida õiges suuruses ratas. Lisaks peaks kindlasti vaatama, et ratas oleks käsipiduritega, kuna enamus kvaliteetrataste tootjatel on jalgrattad käsipiduritega. Hilisem ümberharjumine jalgpidurilt käsipidurile on äärmiselt ohtlik ning aeganõudev. Äkkpidurdamise korral kui ei ole harjutud käsipiduriga pidurdama, siis vändadakse lihtsalt tagurpidi ning pidurdamist ei toimu ja olukord võib lõppeda traagiliselt. Seetõttu soovitame lapsele kindlasti valida käsipiduritega ratas, et oleks tagatud ohutu rattasõit ka tulevikus.

Anname siinkohal soovituse jalgratta suuuruse valiku osas, mis sõltub eelkõige lapse pikkusest. Suurus tollides tähendab jalgratta ratta läbimõõtu.

12” jalgratas sobib lapsele vanuses 2-3 aastat
16” sobib vanusele 4-5 aastat ning pikkusele 105-120cm
20” sobib vanusele 5-7 aastat ning pikkusele 115-135cm
24” sobib vanusele 7-11 aastat ning pikkusele 130-150cm
26” pikkus alates 150cm, siis valida raami kõrgus 44cm. Meeste raamiga jalgratas T590 Storm ning naiste raamiga T591 Storm ja T596 Earth.